Wybierz telewizor lub film 3D

               


Aktywna czy pasywna?

To najczęstsze pytanie, które zadaje każdy chcący dokonać zakupu telewizora 3D. Tłumaczenia sprzedawców są nie tyle zawiłe, co pokazują ich niewiedzę. Z reguły w sklepach możemy usłyszeć tekst w stylu: te okulary mrugają, a te nie i są tańsze. Tymczasem różnica jest nie tylko w samych okularach:

- Technologia aktywna. Jej głównym producentem jest Samsung. Technologia ta wymaga tzw. aktywnych okularów. Aktywne okulary posiadają specjalne przysłony, które mrugają na przemian. Oczywiście nie jesteśmy w stanie dostrzec tego mrugania, ale to właśnie ta cecha powoduje, że widzimy trójwymiarowy ekran. Ponieważ okulary aktywne wymagają zasilania, wymagają również małych baterii (lub akumulatora ładowanego przez USB). Technologia poszła tak  do przodu, że tego typu okulary są tak samo lekkie jak pasywne, a bateria w nich starcza na bardzo długo. Minusem jest natomiast to, że są po prostu dużo droższe od okularów pasywnych – każda dodatkowa sztuka to około 150-350 złotych. Zapytacie, w takim razie po co wybierać technologię aktywną? Odpowiedź tkwi w obrazie. Tylko technologia aktywna pozwala na wyświetlenie obrazu Full HD czyli 1080p. Dzięki tej technologii, każde oko widzi obraz Full HD (1920×1080). Jak do tej pory technologii pasywnej nie udało się osiągnąć tego efektu i nie wiadomo, czy kiedyś do tego dojdzie. Jeżeli zależy Wam na jak najlepszej jakości obrazu 3D, to powinniście poważnie rozważyć technologię aktywną. Minusem tej technologii jest odczuwalne w tańszych ekranach migotanie obrazu (pamiętajmy, że chociaż tego nie dostrzegamy, okulary cały czas migają). Co prawda obecnie ten problem, poprzez rozwój technologii, jest coraz mniej odczuwalny. Drugim minusem jest tzw. efekt crosstalku – który akurat jest mocno zależny od twórców danego obrazu 3D – czy to film, czy gra. Polega to na tym, że dane oko otrzymuje również fragment obrazu z drugiego oka – w związku z tym widzimy jakby cień danego przedmiotu. W przypadku filmów na Blu-ray, czy gier efekt ten w zasadzie nie występuje – gorzej z transmisjami telewizyjnymi, które z reguły mają gorszą jakość i taki efekt może się pojawić.

- Technologia pasywna. Obecnie najbardziej wspierana przez LG. W tej technologii okulary (polaryzacyjne) nie wymagają dodatkowego zasilania, ponieważ nie migają, a większość obróbki obrazu 3D bierze na siebie telewizor. Niestety, nie jest tak różowo – obraz 3D tworzony jest poprzez wyświetlanie linii poziomych naprzemiennie widocznych dla lewego i prawego oka. Jedna linia jest widoczna dla lewego, druga dla prawego, trzecia dla lewego i tak dalej – okulary pasywne mają takie szkła, które blokują wyświetlanie danej linii dla danego oka – inaczej mówiąc, każde oko widzi tylko swoje linie. Ponieważ cały obraz musi być widoczny na ekranie w jedynym momencie (a nie naprzemiennie jak w przypadku technologii aktywnej), siłą rzeczy spada rozdzielczość obrazu do 1920×540. Rozdzielczość pionowa jest w związku z tym okrojona aż o połowę w technologii pasywnej. Dodatkową wadą jest są również słabe kąty widzenia góra-dół – telewizor powinien być umieszczony na poziomie naszych oczu. Zaletą jest całkowity brak migotania i brak efektu crosstalku.

- Technologia anaglifowa. W zasadzie rzadko już spotykana, bo efekt 3D jest badzo słaby i mocno męczący dla wzroku. Ból głowy gwarantowany. Okulary w tej technologii to znane wszystkim papierowe okulary z czerwono-niebieskimi szkłami. Wspominamy o tym jedynie po to, żebyście wiedzieli jakie były początki 3D. Obecnie można jeszcze trafić na stare filmy DVD nagrane w tej technologii z dołączonymi papierowymi okularami. Ta technologia nie wymagała specjalnych telewizorów, ale jak widać, jej rozwój nie miał żadnej przyszłości.